Elkaar inspireren: Meijs over richting geven aan duurzame initiatieven

‘Samen leren en inspireren’ is ons motto. Het delen van kennis is erg waardevol. Daarom bieden we daar in onze nieuwbrief ook graag een podium voor.

Van der Meijs Renovatie en onderhoud over richting geven aan duurzame initiatieven

Luc Reusken werkt als manager duurzaamheid bij Van der Meijs Renovatie en Onderhoud. Hij vertelt hoe het koppelen van de visie van The Natural Step aan de SDG’s hen hielp om richting te geven aan duurzame initiatieven. Maar vooral ook om op dit vlak stappen te blijven zetten.

Inspiratiebron
The Natural Step is een raamwerk dat bedrijven en organisaties helpt te verduurzamen in de breedste zin van het woord vanuit een stip op de horizon. Kijkend naar energie, circulariteit, biodiversiteit en de mens. Niet met zevenmijlslaarzen maar stap voor stap. “Het is voor ons een belangrijke inspiratiebron en de basis waarop we verduurzamen. Al een aantal jaren. Net als bij ’thuis”, licht Luc toe. “Daarnaast helpen de Sustainable Development Goals (SDG’s), of duurzame ontwikkelingsdoelen, van de Verenigde Naties ons inzichtelijk te maken wat we doen.”

Van moeten naar willen
Steeds meer bedrijven werken met de SDG’s, maar bij corporaties en aannemers is het nog geen gemeengoed. En dat is jammer volgens Luc. “Door de SDG’s te koppelen aan de filosofie van The Natural Step groeide de bewustwording in onze organisatie namelijk snel. En bewustzijn is in mijn ogen dé basis voor verduurzaming. Het inzicht dat de SDG’s geven stimuleert ook enorm om stappen te blijven zetten. Daarnaast zorgen ze voor focus. Je gaat er de samenhang door zien tussen alle initiatieven die worden ontplooid. Daarbij zorgen de SDG’s voor een gemeenschappelijke taal die het gemakkelijker maakt om informatie met anderen te delen en de resultaten van certificaten en meetinstrumenten te vergelijken.”

Kleine stapjes, groot effect
Luc zet op weg naar een betere en duurzame wereld het liefst kleine stappen om zo constant te leren en verbeteren. “Op die manier is het namelijk haalbaar en krijg je mensen in beweging. De kunst is verduurzamen in de dagelijkse processen te verweven, successen te delen en elkaar het verhaal te vertellen. Dan voelt verduurzamen natuurlijk en is het leuk.”

Mooi voorbeeld
MeijsindeBuurt, een samenwerkingsverband met CKE-Eindhoven, is volgens Luc een mooi voorbeeld van hoe je als bedrijf vormgeeft aan duurzaamheid in brede zin en met kleine stappen een groot verschil maakt. “Alle partijen kijken welke bijdrage ze vanuit de eigen invloedssfeer kunnen leveren. In het kader van dit initiatief helpen onze vakmensen buurtbewoners bijvoorbeeld bloembakken te maken van circulair hout. Zo zorgen we voor verbinding, zijn we circulair bezig en stimuleren we de biodiversiteit in de wijk. Maar het zorgt er ook voor dat we dichter bij de bewoners komen te staan en dat we voor wijken waar we werken echt van meerwaarde zijn. Dat vinden wij als organisatie net zo goed belangrijk.”